10 najważniejszych kierunków rozwoju technologicznego w 2014

Koniec roku skłania do podsumowań, ale także do formułowania prognoz nadchodzących zmian i trendów, które mają szansę pojawić się lub upowszechnić w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. I właśnie takie „przepowiednie” przygotował Mark Anderson, założyciel i wydawca newslettera Strategic News Service oraz gospodarz corocznego spotkania Future in Review, wg The Economist „najlepszej konferencji technologicznej na świecie”. A oto i one:

  1. Anderson, wśród swoich 10 głównych kierunków rozwoju świata telekomunikacji i informatyki w nadchodzącym roku, stawia przede wszystkim na wzrost znaczenia wszelkiego rodzaju asystentów osobistych takich, jak np. Siri – głosowy asystent znany przede wszystkim użytkownikom iPhone’ów. W ostatnim czasie firmy rozwijające te technologie poczyniły wiele starań, aby zwiększyć użyteczność oferowanych rozwiązań, poprawić narzędzia rozpoznawania głosu, dzięki czemu korzystanie z tego typu aplikacji nie jest już „walką o bycie zrozumianym” a staje się istotną pomocą w codziennych obowiązkach.
  2. Wielka liczba danych oraz potrzeba ich sprawnego i efektywnego przetwarzania spowodują upowszechnienie narzędzi do graficznej wizualizacji informacji. Stworzone zostaną systemy umożliwiające „przekopywanie” ogromnych zbiorów informacji znaczniej skuteczniej niż czyni to ludzki mózg.
  3. W nadchodzącym roku krytycznym czynnikiem, w globalnym znaczeniu, stanie się niska cena produktów elektroniki użytkowej. U podstaw tego trendu leżeć będzie wzrost popytu na takie urządzenia ze strony rynków wschodzących, które pochłaniają większą część wszystkich sprzedanych na świecie urządzeń.
  4. Smartfony poniżej 100 dolarów zdominują rynek w kategorii telefonów.
  5. A urządzenia poniżej 250 dolarów będą najpopularniejsze w kategorii tabletów. Zdaniem Andersona, te podgrupy powinny być dwoma najlepiej sprzedającymi się rodzajami produktów w swoich kategoriach w nadchodzącym roku, oczywiście analizując całą światową sprzedaż smartfonów i tabletów łącznie.
  6. Rozwój oprogramowania jest i pozostanie prawdziwym motorem postępu w branży IT - począwszy od telefonu komórkowego i tabletu a skończywszy na wirtualnych urządzeniach pamięciowych i serwerach, emulowanych procesorach, sieciach programowalnych oraz najbardziej zaawansowanych usługach obliczeniowych w chmurze. Nawet teraz, kiedy postęp sprzętowy nie ustaje nawet na moment, to rozwój oprogramowania przebiega najbardziej energicznie i wprowadza najwięcej innowacji.
  7. Mark Anderson duże nadzieje wiąże także z nowym CEO Microsoftu. Jego zdaniem, nowa struktura władzy w firmie z Redmond zachęca do współpracy zamiast wyniszczającej walki między wewnętrznej. Poprawa atmosfery wokół firmy przyczyni się do o prowadzi do przyciągnięcia do firmy zdolnych talentów i sukcesu na rynkach konsumenckich.
  8. Rok micromappingu? Rozmaite przedsiębiorstwa otwierają się na całkowicie nową jakość w mapowaniu, reklamowaniu, usługach lokalizacyjno-identyfikacyjnych oraz transakcyjnych. Przynosząc obecnie niewielki, lecz szybko wzrastający dochód, MALT (mapping + advertising + localization technique) zajmie w kolejnych latach wiodącą pozycję.
  9. Nadchodzący rok przyniesie także prawdopodobnie rozwój technologii związanych z pragnieniem monitorowania własnego stanu zdrowia. Śledzenie własnych danych zdrowotnych w czasie rzeczywistym przestanie być wymysłem maniaków czy fanatyków treningu, a stanie się zwykłym, codziennym (rutynowym) zachowaniem należącym do głównego nurtu w kategorii produktów i medycyny prewencyjnej.
  10. I na koniec jeden z najważniejszych trendów, który za sprawą Edwarda Snowdena już właściwie został zapoczątkowany. Tym trendem jest upowszechnienie szyfrowania danych i wzrost potrzeby prywatności w sieci. W 2014 roku będzie można obserwować ogromny rozwój nowych technologii w tej dziedzinie oraz wzrost popytu na tego typu produkty - tak ze strony przedsiębiorstw, jak i odbiorców indywidualnych.

Źródło: http://www.thedailybeast.com/